Prevzemamo odgovornost. Za vašo kožo. In za naš planet.
Prevzemamo odgovornost. Za vašo kožo. In za naš planet.
O izdelku
Preberite več o izdelku
Način uporabe
Navodila po korakih za [ime izdelka]
Izberite izdelek, ki nudi ustrezno raven zaščite za vašo kožo. Izdelek mora ščititi pred UVA- in UVB-žarki ter nuditi obrambo pred visokoenergijsko vidno svetlobo. Poleg tega mora biti primeren za tip in stanje kože.
Pomembno je, da uporabite dovolj izdelka in da redno obnavljate nanos. Za merjenje količine izdelka lahko uporabite svojo dlan. Priporočamo debelo črto izdelka za zaščito pred soncem (ki sega od konice sredinca do zapestja) za vsak predel (1–11) na sliki.
Pazite, da so vsi izpostavljeni predeli ustrezno zaščiteni. Nekatere dele lahko hitro prezremo. Ne pozabite na hrbet in ramena, zgornjo stran dlani in stopala, zadnji del rok in predele na robovih kopalk.
Sestavine
Vse sestavine izberemo z največjo skrbnostjo in nikoli ne sklepamo kompromisov glede kakovosti. Izvedite več o ključnih sestavinah tega izdelka.
Gliciretinska kislina je pridobljena iz korenin kitajskega sladkega korena (Glycyrrhiza glabra) in je znana po svojih antioksidativnih in protivnetnih lastnostih. Poleg tega je dokazano, da spodbuja koži lastno popravljanje poškodb DNK, ki jih je povzročilo UV-sevanje.
Kako naj vem, kateri ZF uporabiti?
Izdelki za zaščito pred soncem so na voljo s štirimi različnimi ravnmi zaščite: nizka (faktor 6 do 10), srednja (15 do 25), visoka (30 do 50) in zelo visoka (50+). Višji je zaščitni faktor, bolje je koža zaščitena, vendar je pri tem pomembno, da izdelek temeljito nanesete (ne izpustite nobenega dela) in nato vsaki dve uri obilno obnovite nanos.
Moja koža je nagnjena k aknam. Ali potrebujem posebno zaščito pred soncem?
Da. Učinkovita zaščita pred soncem je nujna za vse tipe kože in je še posebej pomembna za kožo, nagnjeno k aknam, in sicer iz več razlogov:
Zaščita pred hiperpigmentacijo: ker koža, prizadeta zaradi aken, kaže visoko stopnjo vnetja, je posebej dovzetna za hiperpigmentacijo in tvori čezmerno količino melanina. Odvečni melanin ostane na tem mestu, tudi ko se nepravilnost zaceli, in nastane pigmentni madež. Ti pigmentni madeži so posebej občutljivi za sonce in ustrezna zaščita pred soncem pomaga preprečiti njihovo potemnitev in večjo opaznost.
Preprečevanje izsušitve kože: tudi mastna koža potrebuje vlago. Čezmerna izpostavljenost soncu povzroča izsušitev kože in žleze lojnice (ki tvorijo sebum za oskrbo kože s potrebnim oljem) začnejo pretirano delovati. Odvečni sebum je ena od ključnih faz v razvoju nepravilnosti. Ko se koža izsuši, njene zunanje plasti otrdijo in lahko ovirajo naravni proces luščenja kože. Odmrla koža se lahko nakopiči, zamaši pore in poslabša akne.
Pomembno je tudi zavedanje, da nekatera zdravila proti aknam in kožni pilingi lahko naredijo kožo telesa občutljivejšo za sonce in dovzetnejšo za poškodbe zaradi sonca. Izdelki, posebej zasnovani za kožo, nagnjeno k aknam, kot je Eucerin Sun prozoren sprej za zaščito pred soncem ZF 50+, zaščitijo k aknam nagnjeno kožo pred sončnimi opeklinami; z visoko UV-zaščito, nelepljivo in nemastno teksturo nudijo celodnevno zaščito telesa ter uravnavajo olje in lesk kože.
Ali lahko izdelek za zaščito pred soncem zamaši pore in povzroči izbruhe nepravilnosti na koži?
Kakšna je razlika med UVA- in UVB-žarki?
UVA-žarki prodrejo v globlje plasti kože. Spodbujajo nastanek prostih radikalov v koži, kar povzroči oksidativni stres in lahko vodi do posrednih poškodb DNK (ker prosti radikali sčasoma spremenijo celično DNK). UVA-žarki so največkrat povezani s fotostaranjem (prezgodnje staranje kože zaradi sonca). Poleg tega lahko sprožijo alergije na sonce, kot je polimorfna fotodermatoza (PFD). UVB-žarki prav tako lahko povzročijo alergije, vendar v manjšem obsegu.
UVB-žarki zagotavljajo energijo, ki jo koža potrebuje za tvorbo vitamina D, in spodbujajo tvorbo melanina, ki je odgovoren za porjavitev. Čeprav ne prodrejo tako globoko v kožo kot UVA-žarki (dosežejo samo najbolj zunanje plasti kože), povzročajo bolj neposredne poškodbe, kot so sončne opekline. UVB-žarke neposredno absorbira celična DNK, kar lahko vodi do kožnih bolezni, kot sta aktinična keratoza in kožni rak.
Obe vrsti UV-žarkov lahko sprožita hiperpigmentacijo in prispevata k pojavu stanj kože, kot so sončne pege (znane tudi kot starostne pege) in melazma.
Kaj je visokoenergijska vidna svetloba in zakaj je treba kožo zaščititi pred njo?
Spekter sončne svetlobe sestavljajo UV-, vidna in infrardeča svetloba. Vidno svetlobo je mogoče zaznati s človeškim očesom, medtem ko sta drugi dve vrsti nevidni. Del tega vidnega spektra ima visoko energijsko raven in je znan kot visokoenergijska vidna svetloba. Imenujemo jo tudi HEVIS, HEV-svetloba, HEVL in včasih »modra svetloba« ali »modrovijolična svetloba«.
Tako kot UVA-žarki tudi HEV-svetloba prodre v globlje plasti kože (usnjico) in lahko povzroči nastanek prostih radikalov. Ti prosti radikali so eden od glavnih vzrokov za fotostaranje (prezgodnje staranje kože zaradi sonca). Poleg tega učinkujejo na kožne celice in razkrajajo kolagen ter elastin, ki koži dajeta napet, mladosten videz. HEV-svetloba je povezana tudi z neenakomerno pigmentacijo kože in melazmo.
Mnogi sodobni izdelki za zaščito pred soncem nudijo učinkovito zaščito pred UVA- in UVB-žarki, vendar priporočamo, da poiščete izdelke, ki nudijo tudi obrambo pred negativnimi učinki HEV-svetlobe. Ti izdelki bodo vašo kožo tudi zanesljivo zaščitili pred fotostaranjem, dolgoročno pa bodo lahko pomagali odpraviti vidne znake staranja kože.
Preberite tudi nekaj sorodnih člankov
Glycyrrhetinic Acid
Preberite več