Za vas smo pripravili jasna vprašanja s kratkimi odgovori specialista dermatovenerologa prim. Boris Kralj, dr. med. Odgovori vam bodo pomagali pri tem, da se v poletnem času vedete odgovorno do sebe in svojega zdravja ter zdravja svojih otrok. Kratko in koristno branje, ki vam bo vzelo 5 minut, lahko pa vam pomaga preprečiti najhujše posledice izpostavitve soncu.
- Ali je sonce koristno? Da, za tvorbo vitamina D, vendar za tvorbo vitamina se ni treba sončiti!
- Ali je sonce škodljivo? Da, pri pogostih izpostavitvah, pri opeklinah!
- Ali se moramo sončiti? Ne! Porjavitev danes je lepa, rezultati čez destletja pa bolj zgubana koža, luščenje in pogostejši kožni rak!
- Kakšen je pravi pristop med dopustom na morju, v hribih, na smučanju? Izogibanje soncu in zaščita proti soncu!
- Ali je dovolj senca? V opoldanskih urah, ob jezeru, morju in na snegu je potrebno računati tudi na odboj sončnih žarkov!
- Ali je primerna zaščita z obleko? Da! Dolgi rokavi, temna oblačila, klobuk, sončna očala z UV zaščita in oblačila z vgrajeno zaščito proti soncu so primerna zaščita!
- Ali nekaj sončnih opeklin v otroštvu, v mladosti lahko rezultira za kasne posledice na koži- suha koža, gube, prezgodnje staranje, kožni rak? Da!
- Ali je svetla koža, otroška koža bolj občutljiva od kože s temno poltjo? Da, bistveno bolj in tudi posledice sončenja take kože so hujše!
- Ali so kreme za zaščito proti UV sevanju potrebne? Da! Preprečijo prehod teh žarkov globje v kožo in s tem neugodne posledice UV žarkov!
- Ali potrebujemo visok zaščitni faktor? Da! Svetlejša kot je naša polt, višji faktor potrebujemo!
- Ali je dovolj eno mazanje na dan z zaščitnim faktorjem? Ne! Potenje, umivanje in kopanje nam zmanjšajo zaščitni faktor in s tem zaščita izgubi učinek! Nanašanje zaščite naj bo na 2 uri!